Оглед-безплатен
за област Стара Загора
Изготвяне на индивидуална оферта-безплатно
Безплатен годишен преглед на положената от нас
хидроизолация в рамките на гаранционния период
Трябва да предвидим и залагането на водонабъбващи бентонит-каучукови ленти в работните фуги между дъно и стени (ако има такива фуги).
Следващият етап от изграждането на плувния басейн включва полагането върху стените и дъното на басейна на силна циментова замазка, която същевременно запечатва и заглажда повърхността. По този начин, гладкостта и устойчивостта на основата, които са нужни за полагането на епоксидно или полиуретаново покритие, или керамична облицовка са постигнати. Преди да се пристъпи към полагането на изравнителната замазка/мазилка основата трябва добре да се подготви - внимателно да се почисти от остатъци от мазнини, остатъчен материал, прах и др. Стърчащата армировка трябва да се изреже в дълбочина от 3 см като се оформят V - образни отвори със същата дълбочина, които след това се запълват с ремонтен разтвор. Ако при направата на пода и стените на басейна не е използван методът на сухо или мокро торкретиране трябва внимателно да се огледа състоянието на бетона и при наличие на дефекти, същите да се отстранят своевременно, преди полагането на високоякостната изравнителна замазка/мазилка.
След отремонтиране на всички дефекти по бетоновата конструкция и след обезпечаване на всички изводи, се пристъпва към полагане на високоякостни циментови разтвори по дъното и по стените на басейна /изравнителната замазка и мазилка/
Следващата стъпка е свързана с избора на крайното покритие в басейна.
По дъното на басейна, филтърното помещение и компенсаторния резервоар се изпълнява пласт от подложен бетон, клас C 16/20, с дебелина 8 - 10 см, върху полиетиленово фолио. Следва полагането на хидроизолация върху подложния бетон, преди отливане на дъното. Всеки вид басейн си има и своя специфика, която трябва да се следва при хидроизолацията му. Съоръженията изградени на терен се нуждаят от двойна изолация. Външната поема ролята на бариера между бетона и подпочвените води. Вътрешната цели да се избегне изтичане на водата от басейна в почвата около него.
За хидроизолация между подложния бетон и дъното на басейна може да изберете от следните варианти:
Следва отливане на дъното на басейна и създаване на реалната му форма. Трябва да се има предвид, че бетонът, който се използва за строителство на басейни, се различава от бетона, ползван за строителство на сгради. Много дълбоките басейни, например басейните за скок във вода, както и най – различни хидротехнически съоръжения, се правят от бетон с изключителна якост – обикновено от 30% до 50% по – голяма якост. Плувните басейни се изграждат с бетон с клас на якост C 30/37, клас на въздействие XD 2 (бетон, подложен на действието на промишлени води, съдържащи хлориди, различни от тези в морската вода). Минималното съдържание на цимент в 1 м3 бетон трябва да бъде 350 кг, а съотношението на вода/цимент – 0,55. Задължително към бетоновата смес се добавят:
От известно време насам монолитните плувни басейни със стоманобетонна конструкция се изграждат по метода на сухото или мокрото торкретиране.
При изграждане на стоманобетонни конструкции и по специално на монолитни плувни басейни трябва да обърнем сериозно внимание на направата на холкери във всички вътрешни ъгли. Когато се забележи воден пробив в стоманобетонните плувни басейни, в повечето случаи явлението се наблюдава при връзката стена/под. Причините за това са топлинните и механичните движения в тази област, които са в състояние да оформят пукнатини и празни пространства. В такива случаи, когато хидроизолацията не е била професионално изпълнена, в тези участъци водата е в състояние да проникне в конструкцията. Направата на холкер помага да се избегнат подобни проблеми от самото начало. Ето защо най – препоръчваната позиция на един холкер е във връзката стена/под.
Легенда:
т.12 и т.13 могат да бъдат заменени с полагането на ПВХ синтетична мембрана или с полагането на специална боя за басейни
Най - дълготрайният и масивен вариант за бесайн се явява басейнът, изграден от бетон. При правилно изграждане и използване на висок клас бетон, както и употреба само на качествени строителни материали, конструкцията на басейн, изграден от бетон, е най - здравата конструкция от всички останали видове конструкции на басейни. Освен това бетоновите басейни се характеризират с неограничен избор на форми, цветове и размери. При изграждането на такъв вид басейн, клиентът може да избира и какво да е крайното покритие - мозайка, полиуретаново или епоксидно декоративно покритие, хлоркаучукова боя или облицовка с ПВХ (PVC) синтетична мембрана.
Разбира се бетоновият басейн има и своите недостатъци:
За да може един басейн да функционира правилно в продължение на много години и да не създава проблеми е необходимо да се вземат правилните мерки още в етапа на неговото проектиране и строеж.
Съществуват множество различни класификации на плувните басейни, като всяка класификационна система подрежда басейните по вид като използва различни техни характеристики.
"Ес Джи Ей ХидроСистемс" ЕООД © 2015 - 2023. Всички права запазени.