Оглед-безплатен
за област Стара Загора
Изготвяне на индивидуална оферта-безплатно
Безплатен годишен преглед на положената от нас
хидроизолация в рамките на гаранционния период
Санирането на влажни или дори течащи работни фуги е едно особено предизвикателство, тъй като повечето хидроизолационни продукти не прилепват към мокри или влажни субстрати. Инжектирането под налягене на различни инжекционни материали е бърз и сигурен метод за саниране на "проблемните" фуги. Правилно подбраният инжекционен материал реагира с водата и образува еластична хидроизолационна субстанция. Чрез инжектиране може да бъде спряна дори и течащата вода.
Инжектират се предварително затворени фуги, като инжекционният материал се въвежда през инжекционни пакери посредством инжекционни помпи
Появата на пукнатини в пресния бетон е често срещано явление. Те се появяват 2 - 3 дни след изливането на бетона. Сред основните причини за наличието на пукнатини се нареждат:
Какво представляват инжекционните помпи /машини за инжектиране/ - 1 - или 2 - компонентни
Инжекционните помпи /1 - или 2 - компонентни/ са оборудване, подходящо за инжектиране на широка гама материали. Те са подходящи за инжектиране на пукнатини, за изграждане на хоризонтални бариери срещу капилярна влага и за хидроизолация на фуги чрез инжекционни маркучи. Инжекционните помпи могат да работят с инжекционни материали на епоксидна, полиуретанова, акрилна и микрофина циментова основа, както и бързо реагиращи полиуретанови пяни. Различават се следните видове инжекционни помпи:
1. Старателно почистване на фугите от останалите кофражи, излишен бетон, нарушена/изронена повърхност, смазки и др. При почистването, което се извършва ръчно или машинно се определя от къде, как и колко тече.
2. Пробиване на отвори за пакерите:
разстоянието между отделните отвори в един ред трябва да е равно на 1/2 от дебелината на инжектираната конструкция (от 15 см до 80 см).
разстоянието от отвора до самата фуга трябва да е такова, че при пробиване на отвора спрямо повърхността под ъгъл от 45 градуса, същият пресича фугата по средата (1/2 от дебелината на инжектираната конструкция).
отворите се пробиват под ъгъл от 45 градуса спрямо повърхността на инжектираната конструкция.
отворите се пробиват на дълбочина от 1/2 до 2/3 от дебелината на конструкцията
диаметърът на отвора за механичния пакер трабява да бъде с 1 мм по - голям от диаметъра на самия пакер - при употреба на пакери за навиване
отворите от два срещуположни реда се пробиват шахматно - при инжектиране на пукнатини
3. Почистване /промиване/ на отворите преди полагане на пакерите
4. Запечатване на фугата с бързосвързващ цимент
5. Приготвяне на разтвора/сместа за инжектиране. Изборът на правилен инжекционен материал трябва да бъде направен от специалист в областта.
6. Инжектиране на разтвора/сместа започва от най - ниския течащ пакер при вертикални фуги или от първия течащ пакер при хоризонтални фуги. Инжектирането продължава докато не се появи материал от следващия пакер или докато не избие в съседство.
7. Демонтаж /"чупене"/ на пакерите и запечатване на отворите с бързовтвърдяващ цимент.
Броят на отворите за 1 м1 или на 1 м2 се определя от дебелината на инжектираната контрукция, качеството на бетона, арматурата, големината на фугите, които ще се инжектират, дълбочината им и др.
Инжекционните материали са водоактивни бързодействащи материали. При контакт с вода някои от тях увеличават обема си многократно и образуват маса с отлична адхезия към основата. Проникват бързо и лесно във фуги, пукнатини, микропукнатини и пори.
Изборът на инжекционна смес зависи от конкретния проблем, който трябва да се разреши и се определя след оглед на обекта.
Пакери за залепване (повърхностни пакери) - инжекционни вентили, които се залепват за строителния елемент директно върху пукнатината, която ще се санира. Самият пакер се изработва от метал или пластмаса и се залепва с епоксидна или полиуретанова смола. За да се предпази инжекционния канал на пакера от запушване по време на залепването, в пукнатината се поставя фиксиращ щифт, върху който се поставя пакера. След втвърдяване на запечатката щифтът се отстранява. Пакерите за залепване се използват винаги тогава, когато трябва да се избегне пробиването на строителния елемент (например предварително напрегнат стоманобетон). В повечето случаи този вид пакери се използва при инжектиране на епоксидни смоли. Добрата връзка между пакера и повърхостта на конструктивния елемент е от решаващо значение.
Сфери на приложение:
Начин на полагане на залепващи се (адхезивните) пакери:
Инжектирането представлява технология, чрез която посредством отвори, предварително разпробити в бетона по определена схема, се инжектират (нагнетяват) различни смеси и разтвори – циментови разтвори, акрилатни гелове, полиуретанови и епоксидни смоли, нисковискозни смоли и др.
Обичайна практика при изпълнението на бетонови работи е бетонирането да се прекъсва за известно време на определен етап, така че при неговото подновяване се полага нова пластична бетонна смес върху вече втвърден бетон, т.е. се получават т.нар. технологични /работни/ фуги.
Тези фуги създават сериозни проблеми преди всичко, когато бетоновите и/или стоманобетоновите конструкции работят в условията на силен воден напор. Съвременно решението на тези проблеми се явяват употребата на инжекционни маркучи, през които се инжектират съответните материали или залагане на водонабъбващи ленти.
Ако не сме се погрижили за обезпечаване на технологичните /работните/ фуги на една стоманобетонна конструкция и тези фуги започнат да "текат" може да прибегнем до инжектиране.
Инжекционните пакери са вентили, които осъществяват връзката между строителния елемент и инжекционната помпа по време на ижектиране. Връзката се получава благодарение на конусен или плосък накрайник на главата на пакера (еднопосочни клапани - фитинги тип Зерк или бутонни глави). Всички пакери са стандартно оборудвани с вентили за високо налягане. Пакерите се използват при работа с различни инжекционни материали. Те се предлагат в най - различни размери и модификации. От решаващо значение при избора на пакер са инжекционното налягане, характеристиката на строителния елемент и особеностите на инжекционния материал.
Според вида на закрепване към строителния елемент се различават:
Пакерите за отвори (механични пакери) - цилиндрични инжекционни пакери, които се поставят в предварително направени отвори. Механичните пакери биват два вида - пакери за навиване и пакери за набиване.
Пакерите за навиване се закрепват чрез натягане в пробития отвор. При натягането на пакера гуменото уплътнение плътно се притиска към основата. По този начин пакерът е в състояние да издържи на последващото високо инжекционно налягане. Освен това уплътнението компенсира малки отклонения в диаметъра на пробития отвор и неговата форма, което предпазва от неконтролирано изтичане на материал по време на инжектиране. Пакерите за навиване се доставят в стандартни дължини от 70 мм и 115 мм. Дължината на пакера трябва да бъде такава, че куплунгът на инжекционната помпа да се закачи безпроблемно за него, защото същият обикновено се монтира на дълбочина минимум 5 см в пробития отвор. Ако инжектираният бетон е с лошо качество, се налага пакерът да се вкара по - надълбоко в подготвения отвор, за да се избегне отчупвания на парчета от бетона, когато се натяга. Различните фирми предлагат широка гама пакери за навиване - пакери за нормални инжекционни дейности, пакери, оборудвани с фитинги тип Зерк за още по - високи налягания и дебити (завесно инжектиране), пакери със специални челни фитинги за многократна употреба и инжектиране на микро циментови биндери.
"Ес Джи Ей ХидроСистемс" ЕООД © 2015 - 2023. Всички права запазени.