Инжектиране на смеси под ниско и под високо налягане в бетон или в зид
Инжектирането представлява технология, чрез която посредством отвори, предварително разпробити в основата /бетон, зид от камък и/или тухла/, се инжектират (нагнетяват) различни смеси и разтвори – циментови разтвори, акрилатни гелове, полиуретанови и епоксидни смоли, нисковискозни смоли и др.
Изборът на инжекционен материал, както и схемата на разполагане на отворите в основата трябва да бъдат извършени от специалисти в областта на инжектирането, с каквито фирма "Ес Джи Ей Хидросистемс" ЕООД разполага.
Основните цели на инжектирането са:
-
хидроизолация чрез уплътняване на конструктивни и работни фуги на сгради, тунели, хидротехнически съоръжения и др.
-
спиране на директни течове, възникнали вследствие на проникване на вода през пукнатини, каверни или дефектирали участъци на елементите на конструкциите
-
предотвратяване на капилярна влага в тухлени и/или каменни зидове
-
направа на инжекционни завеси във влажни или воднонаситени почвени условия, разположени в непосредствена близост до съответния елемент или в самата структура на сградата
-
ремонт чрез инжектиране на повредени хидроизолационни мембрани (единична и двуслойна система)
-
структурно укрепване на плочи, греди, колони и фундаменти
-
повдигане на бетонни плочи
Предимства на инжектирането:
-
кратки срокове на изпълнение
-
бързо спиране на директни течове
-
отпада нуждата от изкопни работи, за да се достигне проблемната зона
Тъй като стената и подът на една контрукция лежат в различни равнини, между тях се създава силно напрежение, което води до появата на пукнатини. Освен това, обичайна практика при изпълнението на бетонови работи е бетонирането да се прекъсва за известно време на определен етап, така че при неговото подновяване се полага нова пластична бетонна смес върху вече втвърден бетон, т.е. се получават т.нар. технологични /работни/ фуги.
И двата вида фуги създават сериозни проблеми преди всичко, когато бетоновите и/или стоманобетоновите конструкции работят в условията на силен воден напор. Съвременно решението на тези проблеми се явява употребата на инжекционни маркучи, през които се инжектират съответните материали.
Инжектирането представлява технология, чрез която посредством отвори, предварително разпробити в бетона по определена схема, се инжектират (нагнетяват) различни смеси и разтвори – циментови разтвори, акрилатни гелове, полиуретанови и епоксидни смоли, нисковискозни смоли и др.
Завесното инжектиране, най – общо казано, представлява хидроизолиране на тази повърхност на конструкцията, която се намира в непосредтсвен контакт с почвата или водата, чрез нагнетяването на акрилатен гел (хидроструктурна смола). Самото инжектиране се осъществява от вътре на вън или от страната на отрицателен воден напор към страната с положителен воден напор.
При този метод на инжектиране се изработва „завеса“ от гел от външната страна на конструкцията, което възпрепятства водата да достигне до увредените строителни части и същите имат шанса да изсъхнат напълно.
Площно инжектиране или инжектиране в зидария
Епоксидните смоли (EP) се използват за силово запечатване на пукнатини и кухини. Екстремно ниската вискозност и отличната собствена якост на тези смоли, гарантират дълготрайно запечатване и на най – миниатюрните пукнатини и техните разклонения.
Инжекционните разтвори на циментова основа са висококачествени несвиващи разтвори за инжектиране с висока крайна якост на натиск (якост на натиск на 28 - ия ден - > 60 N/мм²). Тези материали се използват за инжектиране в бетон и зидария за запълване на пукнатини, празнини и фуги. Намират приложение и при стабилизацията на зърнести и/или песъчливи почви, както и за фугиране в скали, земя и зидарски анкери.